Show Results Archives

National Show 2016

Class 158 Junior Black Female

1st Millbrook Lacy

2nd Millbrook Shadow

3rd Mullagh Lane Midnight Sky

Class 159 Junior Brown Female

1st  Millbrook Catherine

2nd Millbrook Dream

Class 160 Junior White/Light fawn Female

1st Tinryland Aurelia

2nd Hushabye Biscotti

3rd Millbrook Grace

Class 167 Black Intermediate  Female

1st Millbrook Caroline

2nd Millbrook Nature

Class 168 Brown IntermediateFemale

1st Millbrook Shining

2nd Derwin Delight

Class 169 White/Light Fawn intermediate  Female

1st Tinryland Cassiopeia

2nd Tinryland Elektra

Class 171  Black Male

1st Millbrook Sparkle

2nd Mullagh Lane Cisco

3rd Millbrook Jack of Spades

Class 172 Intermediate  Fawn Male

1st Hushabye Aristotle

2nd Mullagh Lane Hercules

3rd Tinryland Bosch

Class 172A Brown Male

1st Derwin Legacy

Class 173 Intermediate White/Light Fawn Male

1st Tinryland Achilles

2nd Tinryland Dante

Class 179 Adult Black Male

1st Inca Harlequin of Millbrook

2nd Inca Goldsmith of Hushabye

3rd Millbrook Setanta

Class 181 White/Light Fawn Adult Male

1st Burren Kantordan of Tinryland Alpacas

Class 256 Adult White/Light Fawn Female

1st Inca Glowing of Hushabye Alpacas

Class 242 Adult Brown Male

1st Inca Forrest of Millbrook

Best Black Female Millbrook Caroline Reserve Black Female Millbrook Nature

Best Black Male  Inca Harlequin of Millbrook Reserve Black male Millbrook Setanta

Best Brown Female Millbrook Shining Reserve Brown Female Millbrook Dream

Best Brown Male Inca Forrest of Millbrook Reserve Brown Male Derwin Legacy

Best White/Light fawn Female Hushabye Biscotti  Reserve White female Tinryland Aurelia

Best White/Light fawn Male Burren Kantordan at Tinryland   Reserve White Male Tinryland Achilles

Champion Female Inca Glowing of Hushabye
Champion Male Burren Kantordan of Tinryland Alpacas
Supreme Champion Burren Kantordan of Tinryland Alpacas
National Show 2015
Class 266 Junior Female 6-12 months White or Light Fawn
1st Place – Tinryland Elektra AAITIN007
Class 265 Junior Males 6 – 12 months White or Light Fawn
1st Place/Reserve Champion White – Tinryland Dante AAITIN006
2nd Place – Millbrook Lightning MBE12
3rd Place – Glenbrook Michael J AAIRCP001
4th Place – Tinryland Achilles AAITIN004
Class 270 Intermediate Females 12 – 24 months White or Light Fawn
1st Place – Burren Atlantic Princess AAI13301 Tinryland Alpacas
2nd Place – Tinryland Ivory Moon AAITIN009
3rd Place – Mullaghlane Cookie MLA008
Class 269 Intermediate Males 12 – 24 months White or Light Fawn
1st Place/Champion White/Overall Supreme Champion – Burren Kantordon  AAI3201 Tinryland Alpacas
Class 354 Adult Females 24 – 48 months White or Light Fawn
1st Place – Glenbrook Evelyn AAI1128
Class 355 Adult Males 24 – 48 months White or Light Fawn 
1st Place –
2nd Place – Burren Casdan AAI2095
Class 275 Senior Females 48 months and older White or Light Fawn
1st Place – Great House Nyali AAIRCP001
Class 350 Junior Females 6 – 12 months Brown
1st Place/Champion Brown/Supreme Female – Hushabye Farm Arizona AAIHUS111
Class 351 Junior Males 6 – 12 months Brown
1st Place – Millbrook Prince Regent MBE16
2nd Place – Hushabye Farm Amadeus AAIHUS110
Class 352 Intermediate Females 12 – 24 months Brown 
1st Place/Reserve brown Champion – Millbrook Heather MBE05
Class 353 Intermediate Males 12 – 24 months Brown
1st Place – Sodom Kaolos SOD087 Millbrook Alpaca Farm
2nd Place – Hushabye Farm Aristotle AAIHUS106
Class 359 Adult Males 24 – 48 months Brown
1st Place –  Inca Galia INC365 Millbrook Alpaca Farm
Class 363 Senior Males 48 months and Older Brown
1st Place –  Inca Forest INC305 Millbrook Alpaca Farm
Best Brown Male
Hushabye farm Aristotle
Class 104 Junior Females 6-12 months Black
1st Place – Hushabye Farm Aurora AAIHUS12
2nd Place – Millbrook Opel MBE11
3rd Place – Millbrook Ebony MBE15
Class 114 Junior Males 6-12 months Black 

1st Place – Millbrook Black Jack MBE18

2nd Place – Millbrook Black Magic MBE17
3rd Place – Hushabye Farm Ace of Spades AAIHUS104
Class 134 Intermediate Females 12-24 months Black
1st Place – Hillend Kate END55 Millbrook Alpaca Farm
2nd Place – Millbrook Tulip MBE06
Class 124 Intermediate Males 12 – 24 months Black
1st Place/Champion Black – Inca Harlequin INC529 Millbrook Alpaca Farm
2nd Place – Millbrook Brandy MBE09
3rd Place – Millbrook Rover MBE04
4th Place – Millbrook Shadow MBE08
5th Place – Sodom Kisnet SOD087 Millbrook Alpaca Farm
Class 356 Adult Females 24-48 months Black
1st Place – Hushabye Farm Gerbera AAIHUS113
2nd Place – Inca Gracie INC413 Millbrook Alpaca Farm
3rd Place – Inca Genie INC373 Millbrook Alpaca Farm
Class 357 Adult Males 24-48 months Black
1st Place/Reserve Black Champion – Inca Goldsmith INCBASUK405 Hushabye Farm
2nd Place – Millbrook Setanta MBE03
Class 144 Senior Females 48 months and older Black
1st Place – Cambridge Emotive EPC1789 Millbrook Alpaca Farm
2nd Place – Inca Blackberry INC102 Millbrook Alpaca Farm
Class 154 Senior Males 48 months and older Black
1st Place – Inca Dorchestor INCBASUK202 Hushabye Farm
National Show  Dundalk 2014

CLASS 500 JUNIOR MALE WH/LF

1ST BURREN Kantardon OF TINRYLAND

2ND MULLAGHLANE ORIEL CHIEFTAIN

3RD DERWIN OSCAR

 

CLASS 501 JUNIOR FEMALE WH/LF

1ST BURREN ATLANTIC PRINCESS OF TINRYLAND

2ND TiNRYLAND IVORY MOON

3RD  BURREN NIKKI

 

CLASS 502 JUNIOR MALE ANY OTHER COLOUR

1ST MILLBROOK ROVER

2ND SEGRAVE DIVO

3RD HUSHABYE FARM CARACATUS POTTS

 

CLASS 503 JUNIOR FEMALE ANY OTHER COLOUR

1ST MILLBROOK HEATHER

2ND HILLLEND KATE OF MILLBROOK

3RD HUSHABYE FARM TWILIGHT

CLASS 504 INTER MALE W/LF

NO 1ST

2ND TOFT ORION

3RD DERRYCOOLEY FERNANDO

 

CLASS 505 INTER FEMALE W/LF

1ST  INCA GLOWING OF HUSHABYE FARM

2ND DERRYCOOLEY CHRYSTAL

3RD BURREN VICTORIA

 

CLASS 506 INTER MALE ANY OTHER COLOUR

1ST INCA GOLDSMITH

2ND MILLBROOK SETANTA

3RD DERRYCOOLEY VELVET

 

CLASS 507 INTER FEMALE ANY OTHER COLOUR

1ST MULLAGHLANE GEMINI

2ND DERRYCOOLEY BLACK BEAUTY

 

CLASS 508 ADULT MALE W/LF

1ST BURREN DONATELLO

2ND BURREN AUZDANO

3RD CASDAN PRINCE OF GLENBROOK

 

CLASS 509 ADULT FEMALE W/LF

1ST EVELYN OF GLENBROOK

2ND DERWIN LIBBY

 

CLASS 510 ADULT MALE ANY OTHER COLOUR

SPLIT INTO ADULT AND SENIOR

ADULT INCA FOREST

SENIOR INCA DORCHESTER

 

CLASS 511 ADULT FEMALE ANY OTHER COLOUR

1ST INCA GALIA

2ND LOLA OF GLENBROOK

3RD CAMBRIDGE TEMPTING OF HUSHABYE FARM

 

MALE CHAMPION INCA FOREST

FEMALE CHAMPION INCA GLOWING OF HUSHABYE FARM

SUPREME CHAMPION INCA FOREST

National Show Tullamore 2013
Class 501:  Alpaca Intermediate Male 12-24 Months White or Light Fawn
Burren Galliard c1032 Burren High Dancer Burren Panawarra 2nd
Toft Galaxy BAS600 Toft Agamemnon Toft Pinenut 1st
Class 502:  Alpaca Adult and Senior Male over 24 months White or Light Fawn
BurrenTzuenjo AAI2067 Burren Donatello Burren Dream 2nd
Burren Donatello AAI2005 Jolimont Warrior Ambersun Donatella 1st
Class 503:  Alpaca Male Coloured 6-12 months
Derrycooley Velvet AAI2050 Inca Blackjack of Westwind Derrycooley Channel 2nd
MullaghLane Jackson AAI2085 Inca Blackjack of Westwind Mullagh Lane A’pres Midi 1st
Class 504:  Alpaca Male Coloured 12-24 months  
AAI2087 Burren Celtic Warrior Ambersun Atomic Kitten 2nd
Class 505  Alpaca Male Coloured Over 24 months  
Derrycooley Sugar Ray AAI2046 Livante Eros Derrycooley Bannin 3rd
Hushabye Farm Seve AAI2074 Derrycooley Bambi Hushabye Nama
Inca Dorchester of Hushabye AAI2079 Canchones Witness of Inca Inca Bambi
Inca Defender Of Millbrook Alpacas BAS214 Canchones Witness of Inca Saphire of Inca
Inca forest of Millbrook Alpacas  2nd BAS305 Lilyfield Jack of Spades of Inca Inca Blackberry 2nd
Burren Oruchtar AAI2059 Burren High Dancer Ambersun Irish Cream of Burrenn
Amiryck Elmer BAS 17 Lilyfield Jack of Spades of Inca Avon Water Moselle 1st
Class 506:  Alpaca Intermediate Female 12-24 months White or Light Fawn
Derrycooley Chrystal AAI1118 Ambersun Soprano of Burren Marca Jemma of Burren
Westwind Evelyn of Glenbrook AAI1128 2nd
Burren Victoria c1063 Burren Walton Jollimont Vissia of Burren 1st
Segrave Arabella AAI1104 Derrycooley Bambi of Westwind Segrave Tosca 3rd
Class 507:  Alpaca Adult & Senior Female Over 24 months White or Light Fawn
Burren Elana AAI1113 Ambersun Soprano of Burren Burren Panawara 1st
Class 508:  Alpaca Female Coloured 6-12 Months  
Derrycooley Black Beauty AAI1120 Inca Blackjack of Westwind Burren Josa of Derrycooley 1st
Inca Gracie of Millbrook BAS413 Cambridge Vulcan Inca Ballad 2nd
Class 509:  Alpaca Female Coloured 12-24 months
Inca Galia of Millbrook BAS365 Popham Thunder Inca Blackberry 3rd
Inca Genie of Millbrook BAS373 Cambridge Vulcan Cambridge Felina
Westwind Lola of Glenbrook AAI1127 2nd
Hushabye Ladysmith Black Mumbasa AAI1124 Inca Blackjack of Westwind Hushabye Jemima
Hushabye Luna-Rosa AAI1121 Cedar House Long John Cambridge Donna of Hushabye
Burren Ballerina c1039 Burren High Dancer Burren Sophia
Mullagh Lane Gemini AAI1129 Derrycooley Bambi of Westwind Mullagh Pixie 1st
Class 510:  Alpaca Female 24 months and over  
Inca Fenella of Hushabye AAI1125 Lilyfield Jack of Spades Cambridge Donna of Hushabye 1st
Cambridge Felina of Millbrook BAS1807 Shute Farm Boris AA47 of Atlantic 3rd
Cambridge Emotive of Millbrook BAS1789 ATA Cambridge Centurion AA96 of Atlantic
Burren Allegra AAI1111 Ambersun Soprano of Burren Burren Filla 2nd
Show Champion Female: Burren Alana
Show Champion Male: Burren Donatello
Show Champion: Burren Alana